Home

by - Wednesday, September 28, 2016
Finally home!
After a week in National Park Slovensky Raj showing my beautiful home country to my boyfriend (by hiking, eating good food, drinking a lot, visiting caves and national parks and in general travelling around with my parents), introducing my hometown and the bestestestest of my friends. ;)
After that it was all about travelling to Prague (visiting everything from Sex Museum, Torture Instruments Museum, all the touristy landmarks from Charles Bridge to Prague Castle, Zoo, traditional Czech bars to random spots such as the narrowest street in Prague, infant Jesus or Piss Sculpture. Then came a trip to Bratislava and now I'm home!
I wouldn't change this feeling for anything else. ;)
Have a great week!

Konečne som doma!
Po týždni v Slovenskom Raji strávenom s priateľom, ktorému som predstavovala rodnú zem pomocou túr, halušiek, piva a slovenskej pálenky, návštev jaskýň, národných parkov a cestovaním s mojimi rodičmi plus predstavením Košíc a mojich najnajnaj priateľov.
Potom to pokračovalo výletom do Prahy, kde sme videli všetko od múzea Sexu, mučiarenských nástrojov, typických turistických miest ako Karlov most a Pražský hrad, Zoo, tradičných českých barov až po náhodné miesta ako najužšia ulička Prahy, Pražské Jezuliatko a kŕmenie labutí pri Vltave. Potom prišiel výlet do Bratislavy a teraz som konečne doma!
Tento pocit by som nevymenila za nič. ;)
Prajem Vám krásny týždeň!jacket - SheIn (sold out but similar here)
top - Kmart
skirt - SheIn (sold out but similar here)
shoes - Rubi
sunglasses - Valleygirl

You May Also Like

1 comments

  1. máš super bundičku :) a výletovanie je super, ukázať priateľovi odkiaľ pochádzaš práve takýmto spôsobom chválim ;)

    Sabi z blogu Beautiful savage

    ReplyDelete