inked

by - Wednesday, January 18, 2017If you know me well, you know I have 2 tattoos that have a very strong meaning for me. 
Both of them are very strongly related to my loved ones - one symbolises my sister (infinity sign with our initials), second one is inspired by a superstitious tradition (red string around my wrist) and combined with a symbol reminding me of my partner.
And right now I'm totally ready for another one. This time I want something bigger than the others, little bit more detailed and most likely related to my favourite book (The Little Prince). There are couple motives and spots that I'm considering but for now I have one in mind.
I've already researched tattoo studios but I don't know if I'm not planning to wait until the summer here in AUS is over (the sun exposure factor).
What about you? How do you feel about tattoos?

Ak ma dobre poznáte, tak viete, že mám 2 tetovania. Obe pre mňa majú veľký symbolický význam.
Obe sú spojené s mojimi milovanými - jedno symbolizuje vzťah mňa a mojej sestry (symbol nekonečna s našimi iniciálami), druhé je inšpirované jednou poverčivou tradíciou (červená nitka okolo môjho zápästia) a skombinované s odkazom na môjho partnera.
Momentálne sa už neviem dočkať ďalšieho. Tentokrát chcem niečo väčšie ako ostatné, viac detailné a pravdepodobne súvisiace s mojou obľúbenou knihou (Malý Princ). Zvažujem viaceré motívy a miesta na tele, ale len jeden zatiaľ vyhráva.
Už som si hľadala tattoo štúdiá, ale neviem, či nepočkám, až kým sa tu v AUS skončí leto (predsa len by sa nemalo vystavovať slnku).
A čo vy? Aký máte názor na tetovania?
top - SheIn
 jeans - Lily loves by Target
bag - Kmart
shoes - H&M
choker - Zaful 
sunglasses - Zaful

You May Also Like

1 comments

  1. Já mám dvě. Miluji tetování a abych nebyla během chvilky celá potetovaná, udělala jsem si takový plán - udělám si tetování vždy při nějaké významné životní události. Takže písmeno "N" - začátek mého jména, jsem si udělala po maturitě a velkého anděla na zádech po titulu bc. Magisteský titul oslavím asi vlkem na žebra :D

    ReplyDelete