Thursday, March 02, 2017

bags & bombers

You know what fashion items have been the most special for me recently? Bomber jackets and statement bags. Today I'm going to show you my favourites. :)

Viete, ktoré fashion kúsky momentálne nosím nonstop? Bombery a statement = výrazné kabelky. Dnes Vám ukážem mojich obľúbencov. :)


Yoshop ↩↪ Zaful

Both of these ones are such statement pieces. I always get compliments on them. :) I usually match them with a very simple outfit combo so they can stand out on their own. :)

Tieto kabelky vedia zanechať veľký dojem. Kľúčové je u mňa skombinovať ich s veľmi strohým outfitom, aby vynikli samé o sebe. :)

Bershka

I love this bomber jacket because it's light like a feather, it's back part has an amazing design and I bought it with one of my best friends Timi so equals the best memories. ;)

Túto bomberu zbožňujem, lebo je ľahučká ako pierko, hlavne zozadu zanechá veľký dojem a mám ňu krásne spomienky, lebo som ju kúpila s Timi. :)

Zaful ↩↪ Skinny Dip London

Key fact? Both of them look small but you can pack so much stuff inside! The backpack is great when you want to keep it subtle from the front but quirky from the back and the clutch? So soft and such an attention grabber everywhere I go. 

Kľúčové info? Do oboch sa zmestí veľmi veľa vecí - neviem ako vy, ale u mňa je to na večernú párty minimálne 5 - telefón, peňaženka, kľúče, maskara, žuvačky... Ruksak je super, keď chcete byť nenápadko spredu, ale zozadu chcete zanechať dojem. :) A kabelka je neskutočne jemná na dotyk a stiahne na seba všetku pozornosť kamkoľvek idem.I picked this one because of the Chinese dragon. Beautiful details.
Túto som si vybrala hlavne kvôli motívu čínskeho draka. Má krásne detaily.

  vintage Bally ↩↪ similar at Zaful

Nude is one of my favourite colours because it resembles skin (sexy alert!) and can match almost anything.
  Nude alebo béžová je pre mňa jedna z najobľúbenejších farieb, pretože takmer pripomína kožu (sexy!) a dá sa skombinovať takmer so všetkým.

Valleygirl

The ultimate favourite piece that I spent $70 on but looks at least 3-times more expensive. ;)
 Najobľúbenejší kúsok. Stála ma 70 dolárov, ale vyzerá aspoň na 3krát viac. ;)

vintage Furla ↩↪ Emilio Pucci

Both of them very unique - one because of it's shape, the other one because of it's pattern.
Obe veľmi zaujímavé - jedna tvarom, druhá potlačou.

SheIn ↩↪ SheIn

The left matches my more sporty/athleisure outfits and makes them more interesting while the other one compliments soft hues that I wear sometimes.:)
Bunda naľavo je super v kombinácii so športovými/athleisure outfitmi, ktoré dokáže oživiť, a napravo sedí s jemnými farbami, ktoré niekedy nosím. :)


And now my favourite coin purses!
A teraz moje najobľúbenejšie peňaženky!

Cat / Mačka - Yoshop
Doge - Yoshop
vintage Valentino
Cacharel 

:)

Zuzka

5 comments:

 1. Perfektné! Hlavne bombery. Na prvý pohľad dizajnérske kúsky, no nakoniec sú zo SheIn alebo Zaful. Práve som odpadla. :)

  ReplyDelete
 2. všetky tie kabelky sú dokonalosť :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 3. Thounater17:02

  Everything about creativity, arts, crafts, diy, fashion and lifestyle! Thanks for your wonderful blog! You will like to see more fun from here.

  ReplyDelete
 4. I read your blog posts in the last hour. This is very nice blog Slovenska Blogerka

  ReplyDelete