Goodbye

by - Saturday, May 27, 2017


Last photos on our roof. 
Time for us to move and say goodbye to our great apartment where we lived for more than a year. We have been through so much when it comes to our roommate that we eventually had to move. I really don't want to get into this because it almost involved the police and it's just too messy and dark to explain.
We really didn't know what to do until my boyfriend's sister suggested her house and right now we are moving in with her for a couple of months. Until we can finally save up some money to get our own place and hopefully not move in with anyone else anymore (wishful thinking ;). 
Thus why the fancy dress. Just to celebrate the goodbye, I don't think I will be posting that soon (hopefully not:) but I will try my best on my instagram. ;)
I hope you're having a better time than me packing, sorting and throwing out things that I've accumulated for the past year. ;)

Hopefully posting soon, ;)


Posledné fotky na našej streche.
Momentálne u nás nastal čas, keď sa po roku strávenom v tomto úžasnom byte sťahujeme. Prešli sme si takými strašnými vecami, že Vás radšej nimi nechcem zaťažovať (skoro sme do toho museli zapojiť políciu).
V jeden moment sme naozaj nevedeli čo ďalej, až kým neprišla ponuka od sestry môjho priateľa, aby sme na dobu neurčitú zostali bývať u nich a tým ušetrili peniaze na náš vlastný byt a nemuseli už bývať s nikým iným (dúfajme;).
Takže preto som dnes zvolila tieto krásne šaty. Ako rozlúčku.
Ak náhodou nebudem na blogu, stále ma nájdete na mojom instagrame. ;)
Dúfam, že máte lepší týždeň ako ja,keď ho trávim balením a vyhadzovaním vecí, ktoré nepotrebujem až tak veľmi.

Dúfam, že postujem už čoskoro. ;)dress - SheIn
shoes - Diane von Furstenberg
sunglasses - Zaful
black bracelet - randomYou May Also Like

2 comments

  1. Uff, už jsem se lekla, že končíš s blogem! :-O

    Tak snad se vše zase časem uklidní... :)

    Ela

    ReplyDelete