new job

by - Sunday, March 04, 2018
 Big news. I have a new job! This long awaited change finally happened after me being in retail for almost 3,5 years.
It cost me a lot of effort and a made me wait for such a long time (since last July) but I finally scored a job that is definitely something I want to pursue in the future. It's still connected to fashion but this time deals with its background processes.
Don't get me wrong, I'm thankful for the experience those 3,5 years gave me. I've learned a lot (most of all I've gained much thicker skin, amazing multitasking skills and the ability to eat lunch within 10 mins and I'm not that proud of the last one :D) but I really needed change.
Every job has it's negatives but I'm still in the "honeymoon" phase and all I see is positives connected to stable work hours with no work during the weekends (bye bye 5AM stocktakes and Christmas 10PM closings) and a great amount of new experiences and people.
I really hope this excitement will last a long time. :)

Po 3,5 rokoch strávených v retaile a v dennodennom kontakte so zákazníkmi u mňa konečne nastala dlho vytúžená zmena.
Mám novú prácu! Stálo ma to obrovské množstvo námahy a čakanie od júla minulého roka, ale konečne ide o niečo, čomu sa v budúcnosti chcem určite venovať a stále ide o job spojený s módou, ibaže tentokrát z jej pozadia. Samozrejme práca v retaile mi toho dala veľmi veľa (mimo iného oveľa hrubšiu kožu, schopnosť zjesť obed za 10 minút, a takého multitaskingu, že by ste čumeli :D), ale bolo už naozaj treba zmenu.
Každá práca má svoje nevýhody, ale momentálne som v štádiu ružových okuliarov, čiže vidím iba pozivtíva spojené so stálou pracovnou dobou bez víkendov (zbohom inventúry od 5tej ráno, zatváračky o 22hej a práca cez Vianoce!) a obrovským množstvom nových podnetov, skúseností a nových kontaktov. 
Dúfam, že mi to nadšenie vydrží čo najdlhšie. :)top - prettylittlething.com.au
 skirt - Jason Brunsdon
bag - Furla 
shoes - Aquazzura 
sunglasses - Chloé

You May Also Like

1 comments

  1. Gratulujem, Zuzi! Hlavne nech sa ti darí a nech ťa práca naplňa.. ja v tej svojej trpim už 2 roky, ale tiež ju zmením aj keď plánujem až o rok... :)


    www.sinnamona.blogspot.com

    ReplyDelete